Rak szyjki macicy może być uleczalny

W Polsce obecnie na raka szyjki macicy zapada rocznie ok. 4000 kobiet i jest to po raku piersi najgroźniejszy dla kobiet rodzaj nowotworu. Niestety obecnie aż 50% kobiet, u których zdiagnozowano ten typ nowotworu, umiera, ponieważ chorobę wykryto zbyt późno. Z danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) z roku 1998 wynika, że w Polsce umieralność kobiet na raka szyjki macicy jest najwyższa w Europie (na podstawie danych z 17 krajów europejskich), a przecież w takich krajach, jak np. Holandia czy Szwecja, gdzie kobiety regularnie poddawane są profilaktycznym badaniom cytologicznym, aż o 80% udało się zmniejszyć liczbę przypadków śmiertelnych.

Warto zaznaczyć, że poprawę w tej kwestii przyniosłyby prawidłowo zorganizowane badania profilaktyczne, którymi objęta zostałaby cała populacja kobiet zagrożonych.
Kolejnym warunkiem powodzenia byłoby rzetelne przeprowadzenie tych badań w odpowiednio wyposażonym gabinecie ginekologicznym.
Jednak stosunek samych kobiet do tego problemu mógłby odegrać kluczową rolę w zmianie istniejącej sytuacji.

Jak możesz zapobiec powstaniu choroby

Rak szyjki macicy jest dość łatwy do zdiagnozowania. Rozwija się stosunkowo powoli, a jego umiejscowienie pozwala, w przeciwieństwie do innych nowotworów narządów rodnych jak np. rak jajnika, na zastosowanie skutecznych metod diagnostycznych.
Ten typ nowotworu odpowiednio wcześnie wykryty jest uleczalny nawet w 100%, dlatego raz w roku powinnaś zgłosić się do lekarza ginekologa na badanie kontrolne, podczas, którego lekarz powinien wykonać badanie cytologiczne.

Co to jest badanie cytologiczne

Jest to prosty zabieg, w trakcie którego lekarz specjalnym przyrządem pobierze materiał z pochwy, aby następnie poddać go mikroskopowej ocenie. Zabieg ten ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w strukturze komórek szyjki macicy.

PAMIĘTAJ !

Badanie cytologiczne, aby było skuteczne, musi zostać wykonane prawidłowo. Najczęstszym błędem, jaki popełniają lekarze jest użycie do badania przestarzałych przyrządów takich, jak wacik (zwykły patyczek z nawiniętą watą), drewniane szpatułki czy wątpliwej jakości podróbki.
Najlepszym przyrządem do cytologii stosowanym na całym świecie jest szczoteczka Cervex-Brush.
Obecnie w Polsce używana jest w badaniach masowych w ramach modelowego programu profilaktyki raka szyjki macicy koordynowanego przez Centrum Onkologii w Warszawie, Ministerstwo Zdrowia i Bank Światowy.

Zalety Cervex-Brush

  • Część górna szczoteczki, biała "miotełka" osadzona na niebieskim trzonku, służąca do pobierania komórek, jest odpowiednio miękka co sprawia, że badanie jest bezbolesne dla pacjentki
  • Cervex-Brush umożliwia lekarzowi prawidłowe pobranie materiału do badania, a pacjentce daje pewność, że jego wyniki będą rzetelne

Rady dla pacjentek

  • Nie czekaj, aż pojawią się określone dolegliwości i przynajmniej raz w roku zgłoś się do lekarza na badanie kontrolne
  • Pamiętaj o tym, że raz w roku powinnaś wykonać badanie cytologiczne. W razie potrzeby nie wahaj się przypomnieć o tym lekarzowi.
  • Zwróć uwagę na wyposażenie gabinetu; czy lekarz wykonuje cytologię szczoteczką Cervex-Brush czy innym przyrządem. Pamiętaj, jeśli badanie cytologiczne nie zostało wykonane prawidłowo, może się okazać, że nowotwór dalej będzie się rozwijać, podczas gdy Ty będziesz przekonana, iż jesteś zdrowa.
  • Zawsze pamiętaj o tym, żeby przechowywać wyniki kolejnych badań w domu, gdyż mogą się one okazać bardzo pomocne, gdybyś w przyszłości musiała zostać poddana leczeniu. Nie wahaj się poprosić lekarza o udostępnienie wyników badań.

Jak należy przygotować się do badania

Do badania należy zgłosić się:

  • Nie wcześniej niż cztery dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż cztery dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • Co najmniej cztery dni po użyciu gałek dopochwowych
  • Co najmniej jeden dzień po badaniu ginekologicznym
  • W dniu badania nie należy robić irygacji

Zapraszamy do e-sklepu Katalog Rovers Ginekologia
ROVERS POLSKA posiada Certyfikat nr FS 557303 i działa w oparciu o System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001:2008 w zakresie: Dystrybucja wyrobów medycznych, wyrobów do diagnostyki in vitro i suplementów diety oraz związane z tym usługi i prowadzenie szkoleń technologicznych.